RehabJob csapata az Eurest Kft-nél járt, és beszélgetett Kaszás Helgával, a cég HR igazgatójával, arról: milyen a munka a megváltozott munkaképességűekkel együtt.
A munkaerő-közvetítés folyamatában a legnagyobb siker,ha munkaadó és munkavállaló eredményesen talál egymásra és mindkét fél megelégedését fejezi ki munkánkkal kapcsolatban.
Megváltozott munkaképességűekkel, fogyatékossággal élőkkel foglalkozva egyik legnagyobb nehézség a munkahelyek felkutatása, mert a cégek még mindig tartózkodva fogadják, hogy fogyatékkal élőket foglalkoztassanak.
Az Eurest Kft. kivétel. A munkahelyi étkeztetés területén piacvezető cég évek óta dolgozik megváltozott munkaképességűekkel.
Egy cég számára megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztatni más feladat, mint egy átlagos munkavállalót. Önök már évek óta komoly tapasztalatokat szereztek ezen a területen.
Tavaly, a húszéves Eurest Kft. eddigi működésének megkoronázása volt, hogy elnyertük a Személyzeti Tanácsadók HR Oscar -díját a Legjobb HR csapat kategóriában. Pályázatunkban bemutattuk a megváltozott munkaképességűek sikeres kiválasztását és beillesztését. A másik rangos elismerése volt munkánknak, hogy átvehettük az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), az Amerikai Kereskedelmi Kamara, a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület és a Salva Vita Alapítvány által létrehozott Fogyatékosság-barát Munkahely megtisztelő címet. Ezt a díjat azok a munkáltatók kapják meg a többlépcsős átvizsgálási folyamat végén, akik vállalják, hogy folyamatosan fejlesztik a fogyatékos emberek foglalkoztatásával kapcsolatos gyakorlatukat.
Mikor kezdtek megváltozott munkaképességű személyekkel dolgozni?
2010-ben, amikor több minden változott a jogi szabályozás terén, mi is paradigmaváltásra kényszerültünk. Az elmúlt két évben sok tapasztalatot szereztünk a mindennapok során. Elsősorban szervi rehabilitáltakat, pl. cukorbetegeket, chemoterápián átesett társainkat foglalkoztatjuk. Jelentős létszámmal van hallássérült, siket-néma munkatársunk.
Hányan dolgoznak Önöknél és milyen munkakörökben?
Összesen 1200 alkalmazottunkból 65 fő a megváltozott munkaképességű. Jó példával jár elől a HR csapatunk is: a HR asszisztensünk maga is megváltozott munkaképességű, látássérült, s részmunkaidőben, 6 órában dolgozik. A többi munkatárs főképp a konyhán dolgozik, mosogató, takarító, kisegítő munkakörökben. Örültünk, amikor sikerült bővítenünk a kört: adminisztrátori, gépkocsivezetői és raktári feladatokat ellátó dolgozónk is van. Célkitűzésünk között szerepel, hogy fokozatosan tovább bővítsük ezt a kört.
Adódott valamilyen probléma abból, amikor bejelentették az adott munkahelyi környezetben, hogy megváltozott munkaképességű dolgozó érkezik?
Az elején a közvetlen felettesek részéről volt ellenállás. Érthető az ismeretlentől való félelmük, hiszen addig még nem dolgoztak megváltozott munkaképességűekkel. Ekkor eldöntöttük, hogy érzékenyítő tréningeket szervezünk a számukra a Sotéria Alapítvány bevonásával. Ez az összejövetel nagy hatással volt rájuk. Egy olyan fórum volt, ahol egyrészről problémáik, félelmeik meghallgatásra találtak, másrészről rengeteg pozitív példát, jó gyakorlatot, inspirációt kaphattak egymástól. Felismerték, hogy nincsen ebben semmi félelmetes, vagy lehetetlen, kivitelezhetetlen pont. A programot egy nézőpontváltó gyakorlat zárta, melynek köszönhetően egy csökkent munkaképességű ember életébe képzelték magukat. Ez a személyes megtapasztalás nagyot lendített a további foglalkoztatáson.
Mit kellett alapvetően megértetni velük?
Rávilágítottunk, hogy mitől más, mitől nehezebb a munkaerőpiaci helyzete egy megváltozott munkaképességű embernek, s mit jelent számára a munkalehetőség, az, hogy egy csapat értékes és hasznos tagja lehet. A vezetők rájöttek, hogy a megváltozott munkaképességűek személyében motivált és elkötelezett munkaerőre találtak. Felismerték, hogy mindenkinek vannak erősségei, s vannak olyan feladatok, amiket állapotából kifolyólag nem tud ellátni. Ez óhatatlanul magával hozza a munkaköri feladatok átgondolását, másként való felosztását. Az ő esetükben megfordul a felvételi folyamat: a gombhoz keressük a kabátot. Sok múlik a közvetlen feletteseken, az ő példamutatásuk meghatározó.
És a munkatársak?
Javult az összetartás, az egymásra figyelés. Rájöttek, jó az MMK kollegákkal dolgozni, hibátlanul el tudják látni a rájuk bízott feladatokat.
A munkaerő kiválasztása során jobban oda kell figyelni?
Természetesen! A megváltozott munkaképességűekkel kapcsolatos kérdésekben szakember segíti a munkánkat. A konyhai munka nehéz fizikai munka, emelni kell, sok az álló munka és a van hőterhelés is. Ezért alaposabb az alkalmassági kivizsgálás is a foglalkozás-egészségügyi orvos részéről. A többkörös kiválasztás során rákérdeznünk egyéb szempontokra is, pl. akadálymentesítés, közlekedési lehetőség.
A kétségtelenül bekalkulálható közvetlen anyagi érdekeken túl miért vállalják a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását?
Kezdetben mi is nagyon féltünk, jóformán semmiféle ismeretünk nem volt. A mindennapokban saját bőrünkön tanultuk meg, mit csináltunk jól és mit rontottunk el. Nem szépítem, egyértelműen plusz munkát és odafigyelést jelent a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása, a jogszabályi környezetnek való folyamatos megfelelés.
Szerencsére ügyvezető igazgatónk, Nyerges János úr eltökélt az ügyben, s maga állt a projekt mögé. Az ő támogatása, bíztatása és finom nyomása szükségszerű volt – mint említettem, a minta ugyanis végigmegy a szervezeten!
Nem mehetünk el az anyagi hozadéka mellett sem, mégis azt kívánom hangsúlyozni, hogy az igazi haszon a szemléletváltozás. Az, hogy a csapat toleránsabb lett a különbözőség iránt. Cégünk alapértéke közé tartozik a sokszínűség, a tolerancia. Nem csupán elfogadjuk, de értékeljük is a sokszínűséget. Mindenki másképp gondolkodik, más tapasztalata van, másképp old meg egy feladatot és ez jó.
Merre tovább ezen a területen?
Tűkön ülünk - beadtunk egy TÁMOP pályázatot, melyet a Brand Alapítvánnyal közösen dolgoztunk ki. Ennek célja a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatási lehetőségeinek bővítése, HR folyamataink fejlesztése. Nagyon bízom a pozitív elbírálásban. B tervünk is van, így mindenképpen folytatjuk a változásmenedzsmentet az MMK dolgozók foglalkoztatását illetően.